Svæveflyene blev inspiceret, og efterfølgende kunne alle deltage i lodtrækningen om en gratis flyvetur. Foto: Mdt

Svæveflyene blev inspiceret, og efterfølgende kunne alle deltage i lodtrækningen om en gratis flyvetur. Foto: Mdt

Flyveklub fejrede 75 år på vingerne

Nordsjællands Svæveflyveklub i Gørløse fejrede i fredags 75 års jubilæum med åbent hus, grillpølser og masser af flyveture

Af
Mette Dolmer Thygesen

i luften Der var masser af muligheder for både at se svævefly og se verden fra luften, da Nordsjællands Svæveflyklub i fredags fejrede deres 75 års jubilæum.

Klubben holder til på Kurreholm mellem Gørløse og Nr. Herlev, og det første, der mødte de mange besøgende, hvis de var kommet trillende i bil nedad den lange grusvej frem til flyvepladsen, var en helt masse små fly, som var ankommet fra luften fra andre byer i landet. For selvfølgelig ankom mange til jubilæet fra luften.

Klubben blev stiftet 22. april 1943 under besættelsen, hvor de startede ud uden hangar, flyveplads eller klubhus. Det er kommet til senere, og klubben, der i dag har i alt cirka 135 medlemmer, har fået bygget en helt ny hangar sidste år på 620 kvadratmeter, hvor der er masser af plads til de cirka 14 klubfly og 16 privatfly, som er tilknyttet klubben.

Glæden ved naturen

Svæveflyvning er en sport, som ikke mange dyrker, fortalte formand Kaj Lund i sin tale til de fremmødte:

"Det kan være svært at fastholde medlemstallet, men det er ved at blive stabiliseret. For man kan blive grebet af noget andet end at spille bold. Om man så tager en kort eller lang flyvetur - så oplever man en glæde ved naturen".

Medlemmerne er i alle aldre, forklarer han senere Hillerød Posten, men den yngre generation er heldigvis i fremgang i klubben:

"Det er, som om der er ved at ske en ændring, og vi får nogle unge ind, som vi kan mærke virkelig brænder for flyvning. Der er også mange, som kommer her, som ender med at få flyvning som deres erhverv. Det er en rigtig god måde at starte på, hvis man gerne vil være pilot, og man kan starte allerede som 14-årig".

Det er jo rigtig smukt at flyve rundt deroppe og kigge ud over landskabet. Det er naturens egne kræfter, der holder en oppe

Adrenalin

En af de lidt yngre medlemmer er 21-årige Elias Christensen, som fredag er fløjet til jubilæet med sin far Thomas Michelsen i deres eget lille fly fra Fredensborg. Thomas Michelsen er kommerciel pilot - altså han flyver fly som sit erhverv, og Elias Christensen, som startede i klubben som 14-årig, kunne også godt tænke sig at gå i faderens fodspor.

Elias Christensen, som er medlem af klubben, var blandt de mange besøgende på jubilæumsdagen sammen med sin far Thomas Michelsen, som er pilot. Foto: Mdt

Elias Christensen, som er medlem af klubben, var blandt de mange besøgende på jubilæumsdagen sammen med sin far Thomas Michelsen, som er pilot. Foto: Mdt

"Det er super spændende at flyve, og det giver adrenalin at komme op i luften. Der er lidt spænding over det, og man beviser over for sig selv, at man kan komme op og flyve. Og så er det jo rigtig smukt at flyve rundt deroppe og kigge ud over landskabet. Det er naturens egne kræfter, der holder en oppe, og man bliver på en måde ét med naturen," siger han.

Fascinerende vinde

Klubmedlem Erik Jensen fra Skævinge har til gengæld været med siden 1971, fortæller han, mens han lige giver et fly et ekstra tjek, inden det skal i luften.

"Det er fascinerende at udnytte vindene - lige som i en sejlbåd, bare den lodrette vind i stedet. Danmark er altid køn fra oven. Udsigten skifter hele tiden fra foråret med de brune marker over udsprungne rapsmarker og bøgeskove. Og så holder jeg også af fællesskabet ved at være med til at drive foreningen," siger han.

Erik Jensen fra Skævinge har været medlem af svæveflyklubben siden 1971. Han var i gang med inspicere flyene, inden de skulle ud på en flyvetur. Foto: Mdt

Erik Jensen fra Skævinge har været medlem af svæveflyklubben siden 1971. Han var i gang med inspicere flyene, inden de skulle ud på en flyvetur. Foto: Mdt

En flyvetur kan godt komme op på 750 kilometer, og Erik Jensens personlige varighedsrekord er på syv timer og 50 minutter - men det er, som han siger "ingenting" imod, hvad man har fløjet ude i verden af rekorder.

Der er ikke noget bedre end at flyve en tur ind over Frederiksborg Slot og barokhaven

Også formand Kaj Lund nyder udsigten fra de svævende fly.

"Der er ikke noget bedre end at flyve en tur ind over Frederiksborg Slot og barokhaven - eller måske en lidt længere tur til Sverige eller Kronborg".

Klubbens formand Kaj Lund glædede sig over en klub med cirka 135 medlemmer, 14 klubfly og 16 privatfly. Foto: Mdt

Klubbens formand Kaj Lund glædede sig over en klub med cirka 135 medlemmer, 14 klubfly og 16 privatfly. Foto: Mdt

Hvis man har fået lyst til at afprøve svæveflyvningens kunst, kan man komme på besøg i klubben og tale med svæveflyverne. Man kan enten ringe først og aftale nærmere, eller komme forbi på en af flyvedagene, som er alle weekenddage og helligdage fra marts til oktober - hvis ellers vejret er til det.

Publiceret 19 June 2018 07:00