Arkivfoto: Claus Beyer

Arkivfoto: Claus Beyer

Se Østfestivalens fulde program

Programmet er klar til fire dage med fest for børn og voksne i Østbyen

Her er programmet for Østfestivalen, som starter onsdag:
Onsdag den 2. august:
10.15: Øve optog, pladsen
10.30: Optog, Kongevænget 1 og Kongevænget 2
11.00: Åbningstale - Kirsten Jensen, Pladsen
11.15 – 13.00: Workshop, afrikansk dans for SFO og børnehavebørn, Akinyi Nyawade - Aktivitetsteltet
11.15 – 12.00: Fælleslæsning og litteraturquiz for voksne, biblioteksteltet
11.30 – 14.30: Ansigtsmaling
11.30 – 13.00: Sjove lege og bålhygge, FDF
13.00 – 14.00: Frokost - Brød, Pålæg og lækre specialiteter
13.00 – 14.00: Sprogfitness, 6-9 år, biblioteket – I cirkusteltet
14.00 – 15.30: Musikværksted ved Tine Vitkov – i cirkusteltet
14.00 – 18.00: Streetfodbold, AC Hillerød - Multibanen
14.00 – 15.00: Fælleslæsning og litteraturquiz for voksne, biblioteksteltet
14.30 – 18.00: Workshop - murer og tømrerhåndværk, Hansen og Graversen/ Børge Nielsen i containeren
15.00 – 17.00: Orienteringsløb, FIF Orientering – start fra FIFs pavillon
15.00 – 18.00: Subbuteo (bordfodbold), i subbuteoteltet
15.30 – 16.30: Danseworkshop fra 13 år, Petra – aktivitetsteltet
16.00 – 17.00: Prøv Freestyle Battle, Mark Haugegaard - cirkusteltet
16.30 – 17.30: Boksning, HSK bokseklub – på pladsen eller i aktivitetsteltet
18.00 – 19.30: Aftensmad Filippinsk. Forårsruller, kylling og ris (halal) Maduddelingsteltet
19.30 - ? : Livemusik/ Open Mic, Cirkusteltet

Torsdag den 3. august
10.00 – 11.00: Højtlæsning 3-6 årige, Biblioteket
10:15: Klovneforestilling, Cirkus 3 – På pladsen
10.45 – 13.45: Ansigtsmaling
11.00 – 12.00: Fælleslæsning og litteraturquiz for voksne, Biblioteksteltet
11.30 – 13.00: Sjove lege og bålhygge, FDF
11.00 – 13.00: Orienteringsløb, FIF Orientering – start fra FIFs pavillon
13.00 – 14.00: Frokost - Brød, Pålæg og lækre specialiteter Maduddelingsteltet
13.00 – 14.00: Sprogfitness, 6-9 år, Biblioteket – I cirkusteltet
14.00 – 15.30: Parkour, HGI – starter på pladsen og går rundt i området
14.00 – 15.30: Musikværksted ved Tine Vitkov – i cirkusteltet
14.00 – 15.00: Fælleslæsning og litteraturquiz for voksne, Biblioteksteltet
14.30 – 18.00: Workshop - murer og tømrerhåndværk, Hansen og Graversen/ Børge Nielsen i containeren
15.00 – 18.00: Subbuteo (bordfodbold), i subbuteoteltet
15.30 – 20.00: Streetfodbold, AC Hillerød - multibanen
15.30 – 16.30: Danseworkshop, Petra – i aktivitetsteltet
16.30 – 17.30: Boksning, HSK bokseklub – på pladsen eller i aktivitetsteltet
17.00 – 18.00: Prøv Freestyle Battle, Mark Haugegaard - cirkusteltet
18.00 – 19.30: Aftensmad Dansk. Kylling og kartofler (halal) Maduddelingsteltet
19.30 - ?: Livemusik/ Open Mic, Cirkusteltet

Fredag den 4. august
10.00 – 11.00: Højtlæsning 3-6 årige, Biblioteket
10.00 – 10.30: Teaterrytmik for 0-3 år, Styltesigne – i cirkusteltet
10.30 – 11.15: Forestilling for de mindste 2-6 år, Styltesigne – i cirkusteltet
11.30 – 13.00: Workshop med leg, teater, gøgl for 5-8 år, Styltesigne – i cirkusteltet
10.30 – 13.30: Ansigtsmaling
11.00 - ?: Børneloppemarked. Børnene kan sælge deres gamle legetøj, tøj osv. Medbring tæppe.
11.30 – 13.00: Sjove lege og bålhygge, FDF
13.00 – 14.00: Frokost - Brød, Pålæg og lækre specialiteter Maduddelingsteltet
13.00 – 14.00: Sprogfitness, 6-9 år, Biblioteket – I cirkusteltet
14.00 – 15.30: Parcour, HGI - starter på pladsen og går rundt i området
14.00 – 15.30: Musikværksted, Tine Vitkov – i cirkusteltet
14.30 – 18.00: Workshop - murer og tømrerhåndværk, Hansen og Graversen/ Børge Nielsen i containeren
15.00 – 16.30: Ju-jutsu, Hillerød Ju-jutsu
15.00 – 17.00: Orienteringsløb, FIF Orientering – start fra FIFs pavillon
15.00 – 18.00: Subbuteo (bordfodbold), i subbuteoteltet
15.30 – 16.30: Danseworkshop, Petra – i aktivitetsteltet
16.00 – 17.00: Prøv Freestyle Battle, Mark Haugegaard - cirkusteltet
16.30 – 20.00: Streetfodbold, AC Hillerød - multibanen
17.00 – 17.30: Klovneforestilling, Cirkus 3 – På pladsen
17.00 – 18.30: Parcour, HGI - starter på pladsen og går rundt i området
18.00 – 19.30: Aftensmad Syrisk. Kebab, ris og tabbouleh (halal) Maduddelingsteltet
19.00 – 19.30: Mavedans workshop for kvinder, Cirkusteltet
19.30 – 20.00: Mavedans show, Cirkusteltet
20.00 – 20.30: Mohamad Gida – Syrisk rapper, Cirkusteltet
20.30 - ?: Livemusik/ Open Mic, Cirkusteltet

Lørdag den 5. august
11.00 – 11.30: Teaterrytmik for 0-3 år, Styltesigne – i cirkusteltet
11.30 – 12.15: Forestilling for de mindste 2-6 år, Styltesigne – i cirkusteltet
12.30 – 14.30: Workshop med leg, teater, gøgl for 5-8 år, Styltesigne – i cirkusteltet
12.00 – 17.00: Streetfodboldturnering, AC Hillerød - multibanen
13.00 – 14.00: Frokost - Brød, Pålæg og lækre specialiteter Maduddelingsteltet
14.30 – 17.30: Ballonklovnen Shonmpy laver ballondyr på pladsen
15.00 – 16.30: Ju-jutsu ved Hillerød Ju-jutsu
15.00 – 17.00: Musikværksted, Tine Vitkov – i cirkusteltet
15.30 – 16.30: Danseworkshop, Petra – i aktivitetsteltet
16.30 – 17.00: Børneoptræden – musik og dans, Cirkusteltet
16.30 – 17.30: Boksning, HSK bokseklub – på pladsen eller i aktivitetsteltet
17.00 – 18.30: Parcour, HGI - starter på pladsen og går rundt i området
17.00 – 18.00: Livemusik, Cirkusteltet
18.00 – 19.30: Aftensmad Grill og buffet fra hele verden (halal) Maduddelingsteltet
18.00 – 19.30: DJ Fragnes, Cirkusteltet
19.30 – 22.30: Livemusik med Skilo, Durani, Question Mark, Bethuel
Aji og Fazli

null

Publiceret 29 July 2017 09:00