Skriv kommentar
Del på Facebook
Del på Twitter
Udskriv
Send e-mail

HGI mest vindende klub ved Øst-DM

De østdanske mesterskaber for ungdom var en sand triumf for HGI Bordtennis

HGI Bordtennis blev mest vindende klub ved ØM for ungdom.

Albert Fosborg var en af de sidste HGI'ere i Taastrup Hallerne søndag aften, og han kunne derfor løfte klubpokalen på HGI's vegne.

Over hele weekenden har HGI Hillerød Bordtennis høstet medaljer i ungdomsudgaven af de Østdanske Mesterskaber i bordtennis, og alle resultater tæller med i det samlede regnskab.

Det er blevet til ikke mindre end 20 medaljer til de 20 startende HGI-spillere, som spillede med i både single- og doublemesterskaberne.

HGI Bordtennis har dermed endnu en gang vist, at klubben råder over en stærk ungdomsafdeling.

I foråret 2014 fastlagde klubben en vision om, at HGI Bordtennis skal være bedst i Danmark, når det gælder talentudvikling. I den forbindelse tilknyttede klubben Jesper Møller som sportschef, og han har siden arbejdet målrettet med at forbedre træningen for klubbens talenter, og det arbejde ser nu ud til at give de ønskede resultater.

I de kommende måneder intensiveres træningen, frem mod ungdoms DM i bordtennis, som HGI oven i købet er vært for i FrederiksborgCentret den 9. og 10 maj.

FAKTA

HGI Hillerød Bordtennis resultater ved ØM Ungdom 2015:

SINGLER:

Puslinge A:

Alexander S Hansen (GULD/Østdansk Mester), William Beck (BRONZE)

Yngre Dr A:

Daniel Simonsen (GULD/Østdansk Mester)

Yngre Dr B:

William Beck (BRONZE)

Yngre Dr C:

Jonathan S Johansen (BRONZE)

Drenge A:

Daniel Simonsen (BRONZE)

Pige B:

Celine R Andersen (BRONZE)

Dame Junior B:

Celine R Andersen (GULD/Østdansk Mester)

Junior C:

Albert Fosborg (BRONZE)

DOUBLER:

Puslinge A:

William Beck/Alexander S Hansen (GULD/Østdansk Mester), Carl K Carstensen/Emil Sørensen-Slagelse (BRONZE)

Puslinge C:

Albert Wolfsberg/Marcus Nielsen (BRONZE)

Yngre Dr A:

Daniel Simonsen/Mikkel Emborg-Greve (GULD/Østdansk Mester)

Yngre Dr B:

Carl C Køngerskov/Emil Sørensen-Slagelse (GULD/Østdansk Mester), William Beck/Anton Dong-Ballerup (BRONZE)

Pige B:

Celine R Andersen/Lida Smidl-Amager (GULD/Østdansk Mester)

Drenge A:

Daniel Simonsen/Mikkel Emborg-Greve (SØLV)

Drenge D:

Andreas Rønn/Bastian Smith-Sivertsen (BRONZE)

Junior A:

Rasmus Brender/Peter Trans (SØLV), Mads Pærregaard/Abdi Berthelsen-Roskilde (BRONZE)

U21 A:

Mads Z Larsen/Jeppe Okkels-Roskilde (SØLV), Mads Pærregaard/Abdi Berthelsen-Roskilde (BRONZE)

MIXDOUBLER:

Yngre Dr/Pg A:

Daniel Simonsen/Mie S Salhauge-Smørum (GULD/Østdansk Mester)

Dr/Pg A:

Daniel Simonsen/Mie S Salhauge-Smørum (GULD/Østdansk Mester), Celine R Andersen/Jonathan Sloth-Helsingør (BRONZE)

Junior A:

Mads Z Larsen/Mia Dong-Ballerup (GULD/Østdansk Mester), Celine R Andersen/Daniel A Mejer-Allerød (BRONZE)

Publiceret: 12. Januar 2015 12:03
Se også:

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder hver
dag fra Hillerød Posten

ANNONCER
Se flere
Politiken
Seneste nyt
Ekstra Bladet
Seneste nyt
Jyllands-Posten
Seneste nyt